Sieci SAN/NAS

Sieci SAN (Storage Area Network i NAS Network Attached Storag choć służą do tego samego, czyli przechowywania i udostępniania dużej ilości danych, to różnią się od siebie sposobem działania. Większość osób i firm nie zauważa tych różnic, ale JMI nie należy do większości firm i swoim klientom proponuje najtrafniejsze rozwiązanie.

 

Sieci SAN – Droższa implementacja zapewniająca jednak szybszą transmisję danych i większą wydajność. Dane utrzymywane są na poziomie bloku co zapewnia niezawodność i bardzo dużą skuteczność. Z racji na duże koszty wdrożenia i utrzymywania rozwiązania, stosuje się je w korporacjach oczekujących wysokiego standardu.

Sieci NAS – Tańsza, ale mniej wydajna. Stabilna i bardziej uniwersalna. Bardzo dobrze sprawdza się w rozproszonym środowisku. Dane utrzymywane są na poziomie plików, a dzięki łatwości wdrożenia i administracji, zyskało zainteresowanie wśród firm, w których wysoki standard nie ma tak wielkiego znaczenia.

 Która jest zatem lepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Rodzaj sieci należy dobrać do oczekiwań klienta. W momencie zapoznania się z istotnymi do wdrożenia sieci SAN lub NAS informacjami, będziemy mogli zaproponować Państwu najlepsze rozwiązanie.

Należy jeszcze wspomnieć, że obie sieci różnią się pod względem bezpieczeństwa. Oczywiście zarówno sieć SAN jak i NAS nie pozwoli na wydobycie danych osobom do tego nieupoważnionym, ale jest wiele czynników, które należałoby wymienić na temat metod bezpieczeństwa sieci.