Rozwój komputerów na przestrzeni kilkunastu lat

Niektórzy uważają, że pierwszym komputerem było liczydło, cała dalsza historia komputerów to tylko komplikowanie tego prostego mechanicznego urządzenia. Jest w tym sporo prawdy, ale tak naprawdę historia współczesnych komputerów zaczęła się w 1945 roku, kiedy to w USA stworzono pierwszy komputer ENIAC. Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne od tamtej pory co jakiś czas następował powolny rozwój zarówno procesorów jak i w późniejszym czasie kart graficznych. Komputery zaczęły służyć nie tylko jako pomoc w skomplikowanych obliczeniach matematycznych, ale również do zapewniania rozrywki użytkownikom w postaci gier komputerowych. Można wymieniać kolejne przełomy, ale jednym ze znaczących na pewno było wprowadzenie do PCtów napędów optycznych CD-ROM. W roku 1983 pojawiły się w sprzedaży pierwsze płyty i odtwarzacze CD zwane dyskofonami. Pojemność i szybkość dostępu do danych była w tamtych czasach porażająca i bardzo szybko pojawienie się tego napędu spowodowało lawinowy rozwój innych podzespołów komputerów.

Kolejnym wielkim wydarzeniem na rynku elektroniki był rok 1995, w którym to pojawia się nowy rewolucyjny system operacyjny Windows 95. W zasadzie była to tylko nakładka graficzna na system operacyjny DOS, ale nawet twórcy nie mogli przypuszczać jak szybko okienka wyprą z rynku starszego kolegę. Ale Windows nie tylko szybko wyparł DOSa z rynku systemów operacyjny, ale również na dobre zagościł pod strzechami domów. Co prawda w zmienionej postaci, ale po dziś dzień jest platformą multimedialną, która jest najbardziej popularna i ceniona na światowych rynkach.

Tym samym dochodzimy do kolejnego przełomowego momentu w historii komputerów osobistych. Mianowicie czternaście lat po odtwarzaczach i płytach CD, w roku 1997 zostają wprowadzone na rynek płyty i odtwarzacze DVD, których obecność otworzyła komputerom osobistym kolejne drzwi w elektronicznej rozrywce. Ogromna pojemność dyskowa pozwoliła PCtom zawojować rynek filmów video, początkując tym samym proces zaniku kaset VHS.
Jeśli zaś popatrzymy na najważniejszy element komputera, czyli procesor, możemy zaobserwować od wielu lat gwałtowny rozwój tego jakże ważnego elementu. Dzieje się tak głównie za sprawą małej wojny technologicznej pomiędzy dwoma największymi firmami zajmującymi się ich produkcją – AMD i Intela. Za każdym razem jak jedna z nich wprowadzi na rynek jakąś nowoczesną technologię, ta druga za chwilę wprowadza coś lepszego. Wszystko to żeby zaspokoić wymagania klientów, którzy otrzymują coraz to nowsze rozwiązania przy coraz mniejszej cenie.

Podsumowując, przez ostatnie kilkadziesiąt lat, prędkość procesorów wzrosła z 4 MHz do ponad 4 GHz, co jak łatwo zauważyć oznacza ponad tysiąckrotny wzrost prędkości. Zresztą podobnie dzieje się z pozostałymi elementami PCtów, każdy chce być większy, szybszy, wydajniejszy, a zarazem mniejszy i mniej energochłonny. Jeśli więc obecny wzrost zostanie podtrzymany, za kolejne dwadzieścia lat możemy się spodziewać prędkości procesorów rzędu 4 teraherców – wartość niewyobrażalna na dzień dzisiejszy.